Kada bi se pojavila u medijima, Nijemci bi, jer su tako navikli, očekivali novu nezgodu ili gaf. Povjerenja jednostavno više nije bilo, a nije ga doduše pretjerano ni bilo prije svih gafova i krivih koraka što se tiče rata u Ukrajini ili reformi njemačkog Bundeswehra. Iako se već prije vikenda prošlog tjedna pisalo u medijima o ministrici obrane Christini Lambrecht (57) i mogućem odstupanju s dužnosti, tek nedavno u pisanoj je izjavi potvrdila da stvarno odlazi. Naime, u pismu nije govorila o svom neuspjehu, o nezgodama s kojima se u posljednje vrijeme blamirala, nego je, ni manje ni više, okrivila medije. Oni su naime, po mišljenju sada već bivše ministrice, stavili fokus isključivo na nju kao osobu, a manje na vojsku. Piše ovako: “Fokus medija na moju osobu teško dopušta izvještavanje i raspravu o Bundeswehru, o vojnicima i odlukama o sigurnosnoj politici u interesu građana Njemačke. Stoga sam odlučila staviti svoje mjesto na raspolaganje.”
Lambrecht je bez imalo samokritičnosti i preispitivanja prebacila krivnju na medije, koji su kritički pratili njezin „rad“. Nijemci inače smatraju da kao porezni obveznici imaju pravo znati, radi li ministrica svoj posao ili ne, kako ga radi i što točno radi, a takve će informacije dobiti upravo od kritičkih medija. Nažalost, te medije je Lambrecht nakon pisanja o “helikopterskoj aferi” pokušavala cenzurirati odnosno zabraniti im pisanje. Podsjetimo se da je bivša ministrica Lambrecht imala bezbroj nezgodnih situacija i nespretnih izjava, počevši od prvog intervjua kojeg je dala na početku svog mandata za njemačke novine Bild am Sonntag. U tom razgovoru nije znala činove Bundeswehra, što je ipak od velike važnosti za osobu koja preuzima dužnost tako važne funkcije. Još bi joj se to možda i na početku oprostilo, kao, naučit će s vremenom, ali pola godina kasnije u razgovoru za njemački Frankfurter Allgemeine još uvijek nije stekla to bazično znanje o vojsci.
Već tada su Nijemci bili skeptični o njezinoj kompetentnosti, ali Lambrecht se držala unatoč tome na funkciji ministrice i tada još uživala povjerenje semafor koalicije. Čak i onda kada su 200.000 ruskih vojnika bili blizu ukrajinskih granica, a predsjednik Zelenskyj tražio pomoć i oružje za obranu od ruskog agresora. Tada je ponosno najavila isporuku od, ni manje ni više, 5000 kaciga, što se u njemačkom društvu smatralo kontroverznim i nadasve sramotnim.
Nije, nažalost, stalo samo na ovim nezgodama. Naime, ministrica je pošla na službeni put vojnicima na sjeveru Njemačke u travnju prošle godine. Ne bi to bio veliki problem, da s njom u službenom helikopteru Bundeswehra nije bio njezin sin, s kojim je, nakon noćenja u hotelu, produžila službenim autom i tjelohraniteljima na uskrsni odmor na obližnji otok Sylt. U javnosti se stekao dojam, da je ministrica Lambrecht svoj posjet vojsci isključivo na takav način organizirala, kako bi što povoljnije i brže došla na otok odmoriti se sa sinom. A kasnije, nakon pisanja medija o već spomenutoj „helikopterskoj aferi“ i općenito nepovjerenju građana, bilo joj je važnije braniti sebe i svoj ugled.
Naravno, krivi su bili samo mediji, dok ona mjesecima nije htjela priznati da je sina u helikopteru Bundeswehra zapravo ona fotografirala. O novogodišnjem govoru odnosno čestitki, koju su Nijemci smatrali potpuno promašenom, ne treba trošiti previše riječi. Nezgodan nastup ministrice obrane jedne članice NATO-a bio je njezin kraj. Lambrecht je u tom jedva razumljivom govoru, kojeg je objavila na svom osobnom Instagram profilu, istaknula posebne dojmove koje je stekla iz rata usred Europe. Kazala je između ostalog, dok su u pozadini eksplodirale rakete vatrometa: „Bilo je puno posebnih dojmova koje sam mogla steći iz ovoga, a i mnogih susreta sa zanimljivim i sjajnim ljudima. Htjela bih vam od srca zahvaliti na tome.“ Stručnjakinja iz Europskog vijeća za vanjske poslove Ulrike Franke komentirala je pitajući, je li politika u Berlinu poludjela.
Nasljednik “gaf-ministrice” je Boris Pistorius (62), njezin kolega iz Socijaldemokratske stranke. Više od deset godina on je ministar unutarnjih poslova savezne pokrajine Donje Saske, a kancelar Scholz u njega ima veliko povjerenje. Smatra ga „izvanrednim političarom“ koji ima iznimno iskustvo u administraciji, a godinama se bavio sigurnosnom politikom. U krugovima vladajućih smatraju Pistoriusa ozbiljnim i kompetentnim za ovaj posao u ministarstvu, koje je bivša ministrica Lambrecht ostavila u kaosu. Pistorius je studirao pravo i radio kao odvjetnik, sve do 2006. godine kada je postao gradonačelnik Osnabrücka. Kasnije, u 2013. godini, postaje ministar Donje Saske. Unatoč boravku u Donjoj Saski, bio je svojedobno uključen i u političko pozicioniranje saveznog SPD-a u izbornim kampanjama i koalicijskim pregovorima. Smatraju ga dobro umreženim u SPD-u i pravom osobom za posao ministra obrane, gdje ga čekaju mnogobrojni izazovi, između ostalog i reforma Bundeswehra i, posve jasno, rat usred same Europe.
U posljednjih nekoliko godina Pistorius je među ministrima stekao reputaciju obrazovanog političara i stručnjaka. Ipak ga sada čeka hladni početak u ministarstvu, a već u četvrtak susreće se s američkim ministrom obrane Lloyda Austina u Berlinu. Postoje nekoliko zanimljivosti u cijeloj ovoj priči: Pistorius je jedini u saveznom kabinetu koji je služio u vojsci i zna zapravo kako stvari funkcioniraju. Kao ministar unutarnjih poslova jasno je pokazao zube protiv nasilja, terorizma i nadasve desnog ekstremizma, posebice u redovima policije „Vojska se može osloniti na mene“, kazao je, „jer ću biti uz njih kad god bude potrebno.“
Da već sada uživa povjerenje, pokazuju reakcije stranačkih kolega i koalicijskih partnera. Iz FDP-a (Slobodna demokratska stranka) sretni su zbog novog ministra koji će počistiti kaos kojeg je ostavila Lambrecht u ministarstvu. Ističu da je Pistorius kvalitetan za ovu dužnost, jer je ujedno služio i time dobro poznaje Bundeswehr iznutra. A njegov interes za saveznike i sigurnosnu politiku pokazuje i članstvo u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, što iz FDP-a smatraju od iznimne važnosti za ovu funkciju.